#

Dr. Öğr. Üyesi Gökçe Dervişoğlu

İstanbul’da doğan Dervişoğlu, Sankt George Avusturya Kız Ortaokulu ve Ticaret Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümünü bitirdi.

Aynı üniversitede akademik kariyer ve yüksek lisans çalışmalarına başladı. İ.Ü İşletme Fakültesi’nde sürdürdüğü çalışma sırasında Avusturya hükümet bursu ile Innsbruck Üniversitesi’nde öğrenimini ve araştırmasını tamamladı. 7 yıl sürdürdüğü ve işletme ile ilgili birçok temel ders verdiği araştırma görevliliğini 2004 yılında sonlandırdı ve 2004-2006 yılları arasında uzun dönemli olarak stratejik yönetim, senaryo teknikleri konusunda Türkiye’nin önde gelen firmalarına danışmanlık verdi, katılımlı yöntem uygulamalarını hazırladı ve yönetti. Eylül 2006’da İstanbul Bilgi Universitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı koordinatörlüğü görevini üstlenen Dervişoğlu, “Sanatın Bir Stratejik İletişim Aracı olarak Rolü” konulu doktora tezini İ.Ü İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon kürsüsü ve Copenhagen Business School Art&Leadership Center desteğiyle tamamlamış ve Kasım 2008 tarihinde İstanbul Bilgi Universitesi İletişim Fakültesi’ne Yardımcı Doçent olarak atanmıştır. 

Yaratıcı alanlarda, özellikle sanat ve tasarımla ilgili konularda yenilik ve sürdürülebilirliğe dair araştırmaları devam etmektedir. 2010 yılında YEKON- Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği’nin kuruluşunda yer almış ve başından beri akademik danışmanlığını üstlenmiştir. Yaratıcı girişimcilik alanında çalışmalarını GGH İcra Komitesi ve ISO Katek Komisyonu çalışmalarıyla paralel sürdürmekte olan Dervişoğlu doktora sonrası çalışmalarını Princton Üniversitesi Woodrow Wilson Siyaset Okulu Sanat Politikaları Araştırma Merkezi’nde tamamlamıştır.