#

Yılmaz Yıldız

A.Yılmaz Yıldız, Zurich Sigorta Grubu’nun (Zurich Insurance Group) Türkiye CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Yıldız, kariyerine Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü, Dünya Bankası Projeleri Dairesi’nde başladı.  Sonrasında, Bain&Company uluslararası danışmanlık şirketinin Avrupa, Orta Doğu ve Asya’daki projelerinde strateji danışmanı; Garanti Bankası ve Garanti Sigorta’da birim müdürü ve genel müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2007 yılında BNP Paribas Grubu’nun uluslararası sigorta iştiraki CARDIF Türkiye’nin iki şirketinin Kurucu CEO’su ve sonrasında Groupama Sigorta ile Groupama Hayat ve Emeklilik şirketlerinin CEO’su olarak görev yaptı.

TED Ankara Koleji mezunu olan Yıldız, Boston Üniversitesi’nde Ekonomi ve İşletme fakültelerini şeref derecesiyle bitirdi. Almanya’da Heidelberg Üniversitesi’nde Avrupa Birliği genişleme politikaları üzerine çalışan Yıldız, Harvard Üniversitesi, Harvard Business School’da yüksek lisans-MBA yaptı.

Yıldız, yenilikçi ve yaratıcı girişimleri destekleyen Türkiye’nin önde gelen melek yatırımcı(angel investor) oluşumu Galata Business Angels üyesi ve yatırımcısı, “TEB İcat Çıkar” ve “TÜSİAD Bu Gençlikte İş var” jürileri üyesidir. Harvard Business School Mezunlar Derneği ve İsviçre Ticaret Odası yönetim kurulu üyesidir.

Yılmaz Yıldız, 2010 yılında Capital Dergisi’nin “40 Yaş Altı En Başarılı CEO” ve 2015 yılında da İtalyan International Alternative Investment Review’nun(IAIR) “Güney Avrupa’nın En İyi CEO’su” ödüllerini kazandı. Groupama ve Zurich Sigorta CEO’su olarak görev yaptığı dönemlerde İngiliz World Finance dergisi tarafından 5 kez üst üste “Türkiye’nin En İyi Sigorta Şirketi”, Zurich Sigorta CEO’su olarak İtalyan IAIR tarafından verilen “Güney Avrupa’nın En İyi Sigorta Şirketi” ve 2017 yılında Marketing Türkiye dergisi tarafından verilen “En İyi Müşteri Deneyimi” ödüllerini aldı.