Sıkça Sorulan Sorular

S: BİLGİ'de kaç tür MBA var?

C:

BİLGİ'de beş farklı MBA programı mevcuttur. bilgiMBA ana programımızdır ve dersler hafta içi akşamları santralistanbul Kampüsü'nde gerçekleşir. Türkçe MBA Programı'nın dersleri hafta sonları yapılır. Uzaktan e-MBA Türkçe ve İngilizce olarak mevcuttur. 

S: Ne kadar sürüyor?

C:

Bütün programların süresi 3 dönemdir. 

S: İçerikleri ve farkları nedir?

C:

Programlar arası dil ve ücret farkları da mevcuttur. Ücretler hakkında bilgi almak için lütfen http://graduate.bilgi.edu.tr/ linkine tıklayınız.

S: MBA programını daha çok kimler tercih ediyor?

C:

Adaylarımızı başvuru formunda belirttikleri bilgilere ve mülakata geldiklerinde paylaştıkları tecrübeler ve deneyimlere istinaden değerlendiriyoruz. MBA öğrenci kitlesi geniş olan bir programdır. Yeni mezunlardan yıllarca iş deneyimine sahip adaylar MBA programlarında katılımda bulunmaktadırlar.

S: Programa başvurma amaçları nedir?

C:

Pek çok farklı beklentiyi karşılamaya çalışıyoruz. Kimileri yanlış bir başlangıç yaptığını düşünüyor (lisans programı, işe başladığı endüstri, fonksiyon), kimileri tatmin olmuyor (iş içeriği, ücret, kendini kanıtlayamama), kimileri bir noktada atalete kapıldığını hissediyor, yatay ve dikey geçiş ihtiyaçları gibi farklı beklentiler söz konusu. Ama en önemli neden yenilenme ihtiyacı. İş dünyası, tüketici, rekabet, teknoloji o kadar hızlı değişiyor ki, bu dünyada başarılı olmayı bir kenara bırakın, varolmak için bile yenilenmek gerekli.

S: Hangi sektörlerden katılım var?

C:

Hemen her sektör mevcut. Eskiden daha çok finans-mühendis kombinasyonunu gözlemlerdik. Nedeni en nitelikli insan gücünü kendisine çekme kabiliyetiydi. Şu aralar hemen her endüstri parıltılı bir gelecek vaad ediyor. Ama iletişim, elektronik-haberleşme, farma, perakende, hızlı tüketim, enerji başı çekiyor bu aralar.

S: Yılda yaklaşık kaç kişi başvuruyor?

C:

Başvuru sayısı 1000'li rakamlarla ifade edilebilir.

S: Lisans sonrasında MBA hemen mi yapılmalı yoksa iş tecrübesi edindikten sonra mı?

C:

İş tecrübesi üzerine eğitimin daha anlamlandığını söyleyebiliriz. Programlarımızı mümküm mertebe esnek oluşturma gayreti içerisindeyiz. Hem endüstriyel deneyimin, hem de akademik kavramsallığın bir potada eritildiği, çok sayıda şeçmeli ders sunduğumuz programlarımızdan en yüksek faydayı daha bilinçli (bu da tecrübeye işaret ediyor) olan öğrencilerimiz sağlıyor. Programlarımızdaki öğrencilerimizin % 85'i iş tecrübesine sahiptir. Bunun yanı sıra lisans eğitimlerini yeni bitiren adaylar yüksek lisans eğitimlerini gelecekteki kariyerleri için hazırlamak istediklerinde BİLGİ’ye başvurabilirler.

S: MBA'in faydaları nedir?

C:

Çok. İş dünyasının kullandığı terminolojiye hızla adapte olursunuz. Temel fonksiyonları kavradıktan sonra fonksiyonlar arası ve üstü gözlemleme, anlama, anlamlandırma ve karar verme yetisi kazanırsınız. Dünyayı başka türlü gözlemlemeye başlarsınız. İnsanlar neyi niye yaparlar, bunu kavrarsınız. Strateji geliştirirsiniz. İnnovasyon ve değişim gereğini, buna karşı direnci ve bununla başa çıkmayı anlarsınız. Pekçok insanla tanışırsınız ( farklı endüstrilerden ve deneyimlerden gelen öğrenciler, akademisyenler, ders veren veya konuşmacı olarak katılan iş insanları) Çok değerli bir network ün parçası olursunuz. Ama burada önemli olan katılımcının bilinçli bir tercih yapabiliyor olması ve motivasyonu.

S: İş dünyasında MBA yapmış elemanlar daha mı sık tercih ediliyor?

C:

Evet. Değerli bir MBA CV'de ayrıştırıcı bir unsur. Ayrıca MBA'e başlayan bir çalışan bir anda farkedilir bir değişim gösteriyor. Bu hem işgören, hem de işveren açısından önemli.

S: İşle birlikte mi MBA yapmayı planlıyorlar yoksa kariyerlerine ara mı veriyorlar? Hangisi daha yaygın?

C:

Öğrencilerimizin çoğu çalışanlardan oluşmaktadır. MBA programları bu sebeple esnek ve çalışanların yoğun programlarına uygun olmak için tasarlanmıştır. bilgiMBA Programı’nda dersler akşamları yapıldığından işten çıkanlar derslere katılımda bulunabilirler. Hafta sonu Türkçe dersler mevcuttur ve e-MBA dersleri istenen saat ve yerden takip edilebilir.

S: Başvuruları daha çok bireysel olarak mı alıyorsunuz yoksa kurumsal olarak mı?

C:

MBA’ya gelen başvurular çoğunlukla bireysel olmaktadır. Kurumsal anlaşmalı adaylar indirimlerden yararlanabilirler.